seker8

MARSMALLOW’DAN ŞEKER HAMURU YAPIMI

seker8
Malzemeler:

 •  2 Paket marsmallow -haribo – 1 paket 150 gram
 •  2-3 Paket pudra şekeri
 •  2 yemek kaşığı su
 •  1 Çimtik tuz
 •  Mısır nişastası( mısır nişastası şeker hamuru açılırken kullanılacak)
 •  Streç film ve margarin
 • Gıda boyası- ben toz olanı aldım ve azıcık sulandırarak kullandım.Siz bulabilirseniz sıvı olandan da kullanabilirsiniz.
  Şu 3 rengi ” Kırmızı,Sarı ve Mavi” alırsanız diğer renkleri de kendiniz oluşturabilirsiniz.

Yapılışı:

 1. Öncelikle 2 paketi açıp beyazları ve pembeleri ayırın.
 2. Benmari usulü ayrı ayrı eritmeye başlayın.Bunun için bir tencereye biraz su koyun ve üzerine borcam oturtun.(Uzun süreceği için diğer tabaklar sıcaktan kırılabilir.)

seker1

 1. İlk önce beyaz marsmallowları koyun borcama ve su kaynadıktan sonra altını kısarak hiç karıştırmadan bir süre kendiliğinden yumuşayıp erimeye başlamalarını bekleyin.Tabi çok tepeleme, üst üste koymayın ki marsmallowları, erimesi kolay olsun.

20131226_204715_LLS

 1. Biraz erime başlayınca üzerine 2 yemek kaşığı suyu ekleyin,bir çimdik tuz katın ve yarım su bardağı kadar pudra şekeri katıp kaşıkla birkaç tur karıştırın.Sonra daha hızlı eridiğini göreceksiniz, sadece biraz sabır gerektiriyor,telaş etmeyin :)
 2. Tamamen eridikten sonra akışkan olduğunu göreceksiniz.Artık ocaktan alma vakti geldi ama akışkanlığı azaltmak için 3-4 yemek kaşığı kadar yine pudra şekeri ekleyip şöyle bir karıştırın.

seker3

 1. Şimdi tezgahınıza bolca pudra şekeri dökün ve üzerine borcamdaki şekeri boşaltın.
 2. Sakın 2 elinizi birden daldırmayın, yoksa toplayamazsınız.Bir elinizle yavaş yavaş hamuru tezgahtaki pudra şekerine bulayın ve parmaklarınızla yoğurmaya başlayın zaten hemen toplanıyor ve katılaşıyor.

seker4

 1. Üzerine biraz daha pudra şekeri ekleyerek elinize yapışmayacak, kurabiye hamuru gibi biraz yumuşak biraz sert olan bir hamur elde edeceksiniz ve işte bu kadar :)

seker7

 1. Şimdi bu hamurun biraz beklemesi gerekiyor.Kullanmadan 1 gün önce yaparsanız çok iyi olur.
  Saklamak için streç filmden bir parça kesin ve içine biraz margarin sürün elinizle.Hamuru bunun içine sarıp, tekrar başka bir poşete koyun ve mutfak dolabınızda saklayın. Buzdolaba konulmayacak!
 2. Şimdi pembe hamuru da aynı şekilde yapacaksınız.İlk kullandığınız borcamı yıkmadan tekrar kullanın, daha fazla zahmet çekmeyin ;)

seker5

 

seker6

 1. Şimdi 2 tane nur topu gibi şeker hamurunuz oldu işte, Tebrikler… :)
 2. Ertesi gün kullanacakken hamurlar biraz serleşmiş gibi gelebilir ama şöyle elinizle yoğurmaya başladığınızda hemen yumuşamaya başladıklarını göreceksiniz.
 3. Beyaz hamuru boyamak istediğiniz renklere boyayıp tekrar yoğurun.Yalnız biraz ıslandıkları için elinize yapışmaya başlayacak, telaş etmeyin yine biraz pudra şekeri katarak tekrar kıvamını verirsiniz.
  Ben sarı ve yeşil boyayı denemek için pembe hamura kattım ve çok güzel  tonlar elde ettim.Bunu beyaz hamur çok az kalmasın, biraz da pembeyi boyayım diye yaptım :) ama işe yaradı işte :)

seker8

 1. Şimdi sıra kullanacağımız kadar hamuru açmaya geldi.Bunun için: Tezgaha biraz mısır nişastası dökün ve elinizle açacağınız büyüklükte yayın ki hamur yapışmasın.Çok dökmenize gerek yok, hamur yapışmadan açılsın yeter.
 2. Üzerine biraz biraz nişasta serperek merdaneyle hamuru açmaya başlayın. SAKIN ters-düz etmeyin hamuru! Altta kalan tarafı hep altta kalacak.Üst kata da çok nişasta serpmeyin ki rengi değişmesin.
 3. Hazır yufkadan biraz kalın olacak şekilde hamuru açın ve kalıplarla istediğiniz şekilleri verin.
 4. Hiç nişastayla açmadığınız hamurlarınız kaldıysa onları aynı şekilde saklayıp, dilediğiniz zaman kullanın.

Sabrınıza, emeğinize sağlık:)

Afiyet Olsun…

logo